26 lutego Prezydent RP Andrzej Duda oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wręczyli w Pałacu Prezydenckim certyfikaty i statuetki laureatom X konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom".

W sumie w tym roku wyróżniono 27 pracodawców - wśród nich jest nasz Prezes Tadeusz Pietrasz z ICN Polfa Rzeszów S.A.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podziękował laureatom konkursu za to, że „przyczyniają się do budowania nowoczesnego państwa”. Podkreślił, że przestrzeganie prawa pracy jest ważne dla zrównoważonego rozwoju państwa.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podkreślił z kolei, że nagroda jest tym bardziej wyjątkowa, że przyznawana pracodawcom przez pracowników. Zaznaczył, że współcześnie wielu pracodawców traktuje pracę jak towar, a pracownika jak przedmiot.

Przewodniczący „S” przypomniał, że w wyróżnionych firmach funkcjonują układy zbiorowe pracy i niezależne związki zawodowe.

Konkurs "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" jest organizowany przez NSZZ "Solidarność" pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jego celem jest promowanie pracodawców, wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk, przestrzegania prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Certyfikat przyznawany jest na trzy lata.

Tegoroczni laureaci to: Szkoła Podstawowa nr 4 w Jędrzejowie, Komunikacja Miejska - Płock Sp. z o.o. w Płocku, PKP SA w Warszawie, Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Koszalinie, Huta Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A. w Miasteczku Śląskim, Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu, Stadnina Koni Pępowo Sp. z o.o. w Gogolewie, Walcownia Metali „Dziedzice” S.A. w Czechowicach–Dziedzicach, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Brzechwy w Zielonej Górze, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Sosnowcu; Przewozy Regionalne Sp. z o.o. Oddział Świętokrzyski w Skarżysku Kamiennej; TAURON Ciepło Sp. z o.o. w Katowicach; LOTOS Terminale S.A. w Czechowicach–Dziedzicach; ICN Polfa Rzeszów S.A. w Rzeszowie; Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie; Leszczyńska Fabryka Pomp Sp. z o.o. w Lesznie; Saint-Gobain HPM Sp. z o.o. w Kole; Solbet Sp. z o.o. w Solcu Kujawskim; Bulten Polska S.A. w Bielsku – Białej; Roland International Polska Sp. z o.o. w Koninie; SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Olkuszu; Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie; Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „PIONIER” w Kutnie; Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Pabianicach; Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olsztynie; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ZB w Łomży.